Peynir Altı Suyu Konsantrasyonu

PEYNİR ALTI SUYU KONSANTRASYONU

KOCH tarafından gerçekleştirilen ilk UF peynir altı suyu konsantrasyon sistemi

AKAFOR Ultrafiltrasyon ve Ters Osmoz membranlar peynir altı suyu konsantrasyonu için idealdir.  Başta çevre için zararlı bir peynir ürünü olan peynir altı suyu, üreticiler için önemli gelir kaynağı haline geldi.  Peynir altı suyu protein konsantresi; doğal meşrubatlar, fırında pişen ürünler, işlenmiş gıdalar ve hayvan yemi gibi birçok ürün gruplarında kullanılmaktadır. 

Peynir altı suyu veya UF süzüntüsü (permea), daha ileriki işlemler için - Ters Osmoz (RO) veya Nanofiltrasyon (NF) - veya nakliyat hacminin azaltılması maksadıyla konsantre edilmektedir.  

NF; kısmi demineralizasyon (mineral giderme) veya Ters Osmoz (RO) sonrası daha yüksek bir toplam katı miktarı elde etmede kullanılabilmektedir.

Uzun ömürlü membranlarımız membran temizleme sistemlerinde kullanılan zorlu kimyasallara karşı dayanıklıdır.  Ayrıca XL-1000TM spiral UF membran elemanlarında bulunan bitişik katlı koruma sistemimiz klor etkenli aşınmayı önemli ölçüde azaltmakta;  hizmet ömrünü de önemli ölçüde artırmaktadır.  HpHTTM UF elemanları, temizleme işlemini klor ihtiyacını ortadan kaldırarak yüksek sıcaklık ve pHlarda mümkün kılmaktadır.

NF membranlarımız tuz gidermede, peynir altı suyu ve laktoz konsantrasyonlarında üstün bir performans gösterirken, yüksek geçirgen Ters Osmoz (RO) elemanları genel anlamda %99 daha fazla protein ve laktoz geçirgenliği sağlar.  Peynir altı suyu konsantrasyonu işlemlerinizde son model teknolojimizden faydalanmaya çağırıyoruz.